נשימה מלאכותית

…״הואל נא בטובך, אבי, והסבר לי מה חושב אתה על נשימה מלאכותית. אני מאמין שהיא מועילה ומתאמן בה על- פי הוראותיהם של היוגים: אני שואף אוויר, עוצר אותו זמן- מה ונושף אותו באטיות. אולי מוטב שלא לעשות זאת?״ הדרוויש, משראה שיחסי אל דבריו השתנה מכל וכול, החל להסביר לי במאור- פנים את הדברים האלה:
״אם מזיק אתה לעצמך בלעיסה כזו של המזון, הרי בסוג זה של נשימה אתה מזיק לעצמך אלף מונים יותר. כל תרגילי הנשימה המובאים בספרים או שמלמדים אותם בבתי- ספר אזוטריים של ימינו אינם יכולים אלא לגרום נזק. ״הנשימה, כפי שצריך להבין כל אדם בעל שכל ישר, הנה גם כן תהליך של קליטה וספיגה, אולם של מזון מסוג אחר.
״בהיכנסו לאורגניזם ובעוברו שם טרנספורמציה, מתפרק האוויר למרכיביו ממש כמו המזון הרגיל, ואלו יוצרים צירופים חדשים בינם לבין עצמם או עם יסודות מתאימים של חומרים מסוימים המצויים כבר באורגניזם – כדי להפיק חומרים שונים המתכלים ללא הרף בתהליכי החיים הפועלים באדם.
״הלא תדע שבכדי לקבל חומר חדש חייב להתקיים יחס קבוע בין מנות היסודות המרכיבים אותו.
״הבה ניקח את הדוגמה הפשוטה ביותר:
״אתה רוצה לאפות לחם. לשם כך עליך להכין קודם כול עיסת בצק. לעיסה זו דרוש יחס מדויק של כמויות קמח ומים.
״אם תגרע מכמות מכמות המים, תקבל במקום עיסה משהו שיתפורר לכל מגע קל.
אם תפריז בכמות המים, תקבל דייסה המתאימה בדוחק להזנת בעלי- חיים;
בשני המקרים לא תקבל את עיסת הבצק שממנה אופים לחם.
״כך הדבר בכל החומרים הנחוצים לאורגניזם. היסודות המרכיבים אותם צריכים להתחבר בינם לבין עצמם ביחסים מדויקים, הן באיכות והן בכמות.
״כשאתה נושם באופן רגיל, אתה נושם בצורה מכנית. האורגניזם לוקח בעצמו מן האוויר, ללא עזרתך, את כמות החומרים הדרושה לו. הריאות עשויות כך שהן מורגלות לפעול עם כמות אוויר מוגדרת היטב. אם משנים את כמות האוויר העוברת בריאות, התהליכים הפנימיים של מיזוג ואיזון ישתנו בהכרח גם הם.
״העיסוק בנשימה מלאכותית רק יכול להוביל להרס עצמי את מי שלא מכיר לפרטיהם את החוקים היסודיים של הנשימה; הרס אטי, אך ודאי.
״אל תתעלם מכך שמלבד החומרים הנחוצים לאורגניזם מכיל האוויר גם חומרים אחרים, מיותרים ואפילו מזיקים. והנשימה המלאכותית, כלומר השינוי הנכפה על הנשימה הטבעית, מאפשרת לחומרים הרבים האלה, שהם מזיקים לחיים, לחדור לתוך האורגניזם; בו בזמן היא מפרה את האיזון הכמותי והאיכותי של החומרים המועילים לחיים תקינים.
״הנשימה המלאכותית גם משנה את היחס בין כמות המזון שאנו מפיקים מן האוויר לבין זו המופקת ממזונותינו האחרים. לפיכך, אם תגדיל או תקטין את הספקת האוויר, יהיה עליך להגדיל או להקטין את הספקת סוגי המזון האחרים.
״בשביל לקיים שיווי משקל נכון, צריך שיהיה לך ידע שלם ומקיף על האורגניזם שלך.
״אך האם מכיר אתה את עצמך עד כדי כך? האם יודע אתה, למשל, שהמאכלים נחוצים לקיבה לא רק לשם ההזנה עצמה, אלא מפני שהקיבה רגילה להתמלא בכמות מוגדרת של מזון?
״אם אנו אוכלים, הרי זה בראש ובראשונה כדי לספק את חוש הטעם שלנו וכדי לקבל את התחושה הרגילה של מלאות שחשה הקיבה כשהיא מכילה כמות מסוימת של מזון. בדפנות הקיבה מסתעף ׳העצב התודעה׳ שנכנס לפעולה בהעדרו של לחץ מסוים, וגורם לנו להתנסות בתחושה המיוחדת שאנו מכנים ׳רעב׳. יש לפיכך סוגים שונים של רעב. יש למשל, רעב גופני או פיסי, ויש רעב שניתן לקרוע לו רעב עצבי או נפשי.
״כל איברינו פועלים באופן מכני ובכל אחד מהם נוצר, על- פי טבעו והרגלו הנרכש, קצב מסוים של תפקוד. בין קצבי התפקוד של האיברים השונים קיים יחס גומלין מוגדר היטב, המבטיח לגוף את שיווי משקלו. איבר אחד תלוי במשנהו. הכל קשור.
״בשנותינו באופן מלאכותי את הנשימה אנו פותחים בשינוי קצב הפעולה של הריאות, ואולם מאחר שפעולת הריאות קשורה בין היתר לפעולת הקיבה, קצב הפעולה של זו נמצא משתנה גם הוא, תחילה במידה קלה ואחר- כך במידה ניכרת יותר ויותר.
״כדי לעכל את המזון זקוקה הקיבה לזמן מסוים – נאמר שעה בערך. אבל אם משתנה קצב פעולתה של הקיבה, הזמן ששרוי בה המזון ישתנה גם הוא; למשל, המזון עלול לעבור בה כל- כך מהר שלא ייוותר לקיבה זמן לבצע אלא חלק קטן מעבודתה. הוא הדין בשאר האיברים.
״לכן עדיף אלף מונים שלא לגעת באורגניזם שלנו. מוטב להשאירו במצבו כמות שהוא, גם אם הוא מקולקל, מאשר לתקנו מבלי לדעת כיצד.
״אני חוזר ואומר, האורגניזם שלנו הוא מכשיר מסובך ביותר. הוא כולל איברים רבים שבכולם מתרחשים תהליכים שקצביהם שונים וצורכיהם שונים. עליך איפוא לבחור: לשנות הכול, או לא לשנות דבר. שאם לא כן, במקום להיטיב, תביא רק נזק…״

 פגישות עם אנשים מיוחדים / ג.א. גורדייף

לפני הקטע הזה ישנו קטע המתיחס לצורת לעיסה/אכילה, מאוד מעניין!

ובכלל אני מאוד ממליץ לקרוא את הספר כולו.

פגישות עם אנשים מיוחדים / ג.א. גורדייף

הוצאת שוקן / ירושלים ותל-אביב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: