שינה ולא רק מטפורה

רעיון ארבעת מצבי התודעה מדבר על כך שהאדם נמצא כל חייו בשני מצבי תודעה נמוכים: המצב הראשון הוא השינה המוכרת לכולנו כשנת הלילה, והשני הוא הערות היחסית, כלומר הקיום היום יומי. נאמר שאותו קיום יום יומי, מהרגע שהתעוררנו משנתינו בלילה ועד הרגע בו אנו נרדמים שוב בלילה למחרת, גם הוא שינה.
ההבדל בין אותו מצב תודעה ראשון למצב תודעה שני מתבטא רק בפעילות מוגברת יחסית של המרכזים האנרגטיים. כלומר, במצב שני פועלים גם חלקי מרכזים שאינם פועלים בשנתינו בלילה.

רוב האנשים בשומעם שהם ישנים גם במצב השני – הערות היחסית, מתייחסים להגדרה או קביעה זו כאל מטפורה. הם חושבים שבהשוואה לאנשים מודעים/ערים, הם ישנים. אך מה שהם לא מסוגלים להבין הוא, שהם ישנים ללא כל השוואה עם אף אחד. מדובר בשינה אמתית, אין כאן שום מטפורה.

הרבה זמן לפני שפגשתי ברעיונות אלה, עסקתי בכמה דברים שמאוד עינינו אותי בזמנו.
אחד מהם היה "הקרנה אסטרלית" או במילים פשוטות, יציאה מהגוף.
אחד התרגולים החשובים ביותר שתרגלתי אז, היה הניסיון להיות ער לרגע בו אני נרדם בלילה.
המומחים להקרנה אסטרלית הגדירו זאת כגוף שנרדם ומוח שנשאר ער, בדומה למצב בו אנו מוצאים את עצמנו מודעים לכך שאנו ישנים וחולמים.

לאחר המון הכנות וניסיונות שנערכו כל לילה, הצלחתי להגיע למצב בו, יכולתי לראות את כל ה'אני'ים שלי לפני ההרדמות, אז קראתי להם מחשבות, אך היום אני יודע שמדובר ב'אני'ים שכליים, רגשיים, תנועתיים ואינסטינקטיביים. היה ברור לי שבדרך כלל אני כלל לא מודע לשטף הגדול הזה של 'אני'ים, שהתקיימו ללא הפסקה, ללא כל מאמץ, עזרה או תשומת לב שלי.
ההתבוננות הייתה מאוד צלולה, ויכולתי לראות בבירור שהמכונה שלי שוקעת למצב תודעה ראשון-שינה. ראיתי את כל אותם 'אני'ים ההופכים עם ההרדמות לחלומות.

אותם חלומות במצב תודעה ראשון, הם אותם 'אני'ים של מצב תודעה שני. ההבדל הוא שבמצב שני אנו לא רואים אותם ולא מודעים להם. אך זו אותה פעילות של אותם מרכזים. זה הוא חלק גדול מהשינה עליה מדובר ברעיון בו התחלתי פוסט זה.

5תגובות ל‘שינה ולא רק מטפורה’

 1. ניסיתי מספר פעמים להתבונן במצב הזה של ההרדמות, הכניסה לשינה. לא מתוך הכרות עם חומרים אלה אלא מתוך סקרנות נטו. מה שגיליתי הוא שממש לקראת ההרדמות המח מתחיל להזות ועולות כל מיני מחשבות שלא קשורות למציאות היומיומית. אתה אפילו פתאום יכול לתפוס את עצמך על מחשבה הזויה כזאת ולשאול את עצמך "מה לעזאזל אני חושב"? החשיבה הזאת היא מהירה, מקוטעת וניראת אף לא הגיונית למתבונן הער (החלק בי שכביכול עדיין נשאר רציונאלי). דבר נוסף שגיליתי הוא שאם אתה רוצה להרדם סופית אתה חייב לוותר על ההתבוננות הזאת ולהיסחף עם שטף המחשבות / חלומות בהקיץ. כלומר אותו חלק מודע שרואה את המחשבות הלא הגיוניות חייב ליפול, כלומר לישון. לכן מפתיע אותי לשמוע שהצלחת להישאר מודע בנקודת ההרדמות, אני חשבתי שזה בלתי אפשרי.
  אני מכיר את התופעה של שינה שמודעת לעצמה, כלומר שאתה חולם ואתה מודע לכך שאתה חולם אך ישנם כאן הרבה מאוד ניואנסים ו"רמות" מודעות (אשמח להרחיב על כל אח"כ). בכל אופן להישאר מודע בנקודת ההרדמות עצמה נראה לי ממש כבילתי אפשרי כי בשביל להירדם אתה חייב ליפול, כלומר החלק המתבונן בך חייב ליפול לגמרי, אחרת אין הרדמות ולכן אני מופתע ממה שכתבת.

 2. הכל תלוי במתבונן, או מי אצלך מתבונן על מי.
  ישנן רמות רבות של התבוננות, לכן זה לא יהיה נכון מצידך להסיק מסקנות…

 3. הנושא מעניין, אני רוצה לנסות לפתח אותו קצת.

  מה לגבי הרדמה כללית? האם נשאר שם לדעתך מתבונן שיכול לראות את נקודת ההרדמות?
  בעבר עברתי כ-3 הרדמות כלליות לפני ניתוח. החוויה שחוויתי מההרדמה עד לנקודת ההרדמות הייתה מאוד ייחודית ואני זוכר אותה טוב. אני זוכר גם לאחר שהופתעתי מהחוויה בפעם הראשונה ניסיתי לוודות אם אני חווה אותו דבר גם בפעמים האחרות וזה אכן שיחזר את עצמו. אני יכול לתאר את החוויה, אולי בפעם אחרת. אתה חושב שיכול להישאר מתבונן בנקודת המעבר הזאת?? לטעמי לא. להבנתי לא קיימת חלימה במצב של הרדמה כללית, אבל זאת רק דעה לא מקצועית. חלימה קיימת רק כשיש מתבונן או מודע שחווה את החלימה ואם יש אחד כזה אז יש סכנה גדולה שהוא יתעורר במהלך הניתוח אם ירגיש כאב חזק למשל, לכן אני מניח שבהרדמה כללית לא ניתן בכלל להתבונן בנקודת המעבר שבהרדמות. אולי על ההקש הזה יתכן שבהרדמות רגילה זה אפשרי כי שם נישאר מישהו אשר מודע לחלומותיו. אשמח לשמוע מה אתה חושב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: