שתלטנות נשית

אם נמצא את עצמנו בסיטואציה בה אנו מפנים את מושבנו באוטובוס לאדם או אישה קשישה, זו היא שתלטנות נשית.
אם כך, בטח חושבים אתם ששתלטנות נשית היא דבר מה טוב ומוסרי!
בעניין הטוב אני חייב להסתייג, הפעולה המתוארת כאן נעשית בצורה מכנית, אין כאן קשר להתחשבות אמיתית.
מופעל עלינו חוק ואנו חייבים לפעול לפיו.
בעניין המוסר – כן אני חושב ששתלטנות נשית קשורה באופן ישיר למוסר, אך מה הוא המוסר??
מה שמוסרי בסין, לא מוסרי באירופה ומה שמוסרי באירופה לא מוסרי באפריקה, מה שמוסרי באפריקה לא מוסרי בארצות ערב, מה שמוסרי במעמד אחד של חברה אינו מוסרי במעמד אחר ולהפך.
לדוגמה: בארצות ערב נקמת דם הוא דבר מה מקובל ומוסרי, באירופה יחשב דבר זה לבלתי מוסרי במיוחד.
מוסר הוא תופעה מלאכותית, אשר בנוי מהגבלות ודרישות שונות, חלקן בעלות טעם ביסודן וחלקן חסרות כל משמעות. חייב אני כאן לבקש מכם לא לבלבל בין מושגים, אני מדבר על מוסר ולא על מצפון.
היום אין האנשים יודעים להבדיל בין המצפון למוסר, על המצפון אני אדבר מאוחר יותר, רק אומר שהוא לא מלאכותי, והוא קיים בצורה זו או אחרת בכל אחד מאיתנו, אך בדרך כלל הוא רדום מאוד.
שתלטנות נשית נוצרת על בסיס אותו מוסר וכבר מגיל צעיר אנו מתוכנתים ע"י הסביבה הקרובה; הורים, אחים משפחה, ויותר מאוחר ע"י סביבה מורחבת יותר.
התכנות הוא פשוט – התנהגות מקובלת בחברה – מה בעיני אותה חברה נחשב לחיובי ומה נחשב לשלילי, מה אפשר לעשות ומתי, מה אי אפשר או אסור לעשות, מתי ניתן להתנהג ואיך להתנהג, מה יפה ומה לא יפה, איך אנו אמורים להיות ואיך לא….
עד אותו רגע, בו נמצא את עצמנו ישובים באוטובוס, ואותו קשיש המביט עלינו בתקווה, שנפנה לו את מקומנו, נגלה, שאין אנו יכולים לעשות או להחליט, השתלטנות הנשית מיד נכנסת לפעולה ובלי שאפילו נשים לב – בצורה מכנית נמצא את עצמנו מפנים את מקומנו.
אם מסיבה זו או אחרת ננסה להישאר במקום ולא לפנות אותו, מיד יכנס לפעולה החשבון הפנימי (עליו דיברתי בפורום זה לפני כמה ימים), אשר יתחיל מיד להיכנס לחששות דמיון ופחדים: "זה לא יפה שאני לא קם ומפנה את המקום, מה אנשים אחרים חושבים עלי, בחור כל כך צעיר כמוני, בטח הם חושבים שלא חינכו אותי כמו שצריך ועוד ועוד ועוד…" אך עלולה להיווצר גם שתלטנות נשית שונה במקצת, למשל בארצנו השתלטנות הנשית יכולה להישמע כך: "אני לא פרייר, שיעמוד הזקן הזה, שמשהוא אחר יפנה לו את מקומו…"
דוגמה טובה לשתלטנות נשית היא הבדיחה על הפולנייה: פולנייה נכנסת לחדר בו נמצאים הרבה אנשים ישובים סביב שולחן וסועדים, כל המקומות תפוסים! "טוב" אומרת הפולנייה, "אני אעמוד". באותו רגע אם זה לא קרה עוד לפני כן, היא לוחצת על כפתור שמפעיל את התכנות שבנו.

שתלטנות נשית – במובן זה שילד בדרך כלל רוכש גישות אלו מאמו, תוך כדי תהליך הלימוד של ההתנהגות מקובלת.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: